Od 1. februára 2009 majú občania štátov EÚ rovnaké práva pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku ako samotní Chorváti, s...
viac...
Kúpa nehnuteľností v Turecku
Kúpa nehnuteľností v Turecku
Pri kúpe nehnuteľnosti v zahraničí je nutné počítať s niektorými výdavkami, ktoré nie sú súčasťou ceny nehnuteľnosti. Nie všetky z uvedených poplatkov budú...
viac...
Ako samostatne predávajú vlastník nehnuteľnosti sa ľahko môžete stať tŕňom v oku a štvaná zver pre realitné kancelárie. Niektoré z nich a to napodiv najmä tie veľké a najväčšie, ktoré koľkokrát hreší na svoje postavenie na trhu, na vás budú skúšať rôzne kľučky a triky, na ktoré im môžete veľmi rýchlo skočiť a ktoré majú jediný cieľ: aby ste im podpísali exkluzívnu a alebo inú zmluvu o spolupráci, aby ju mohli ponúkať a mať z Vašej nehnuteľnosti províziu. Na tom by samo o sebe nebolo nič zlé, pokiaľ ale realitný maklér bude postupovať korektným a férovým spôsobom. Čo sa však hlavne u veľkých realitiek sa stovkami maklérov často nedeje. Títo makléri pracujú najčastejšie na živnostenský list a sú okolnosťami priamo nútení, pretože nemajú žiadny zaručený príjem, používať tie najpodlejšie finty, aby dostali vašu nehnuteľnosť do ponuky. Pretože keď nič nepredajú, nebudú mať žiadnu výplatu. Ty, ako ja hovorím špinavé, triky, pretože sú skutočne nečestné a klamlivé, vám popíšem na nasledujúcich riadkoch.
1. Falošný kupec
Maklér volá vlastníkovi a hneď, bez nehnuteľnosť videl tvrdí: "Ja už mám kupca"! alebo "Ja už prídem s konkrétnym záujemcom ..." Prídu na prehliadku a záujemca si nehnuteľnosť prezerá, kričí a vyskakuje nadšením, že nehnuteľnosť strašne moc chce a chce ísť okamžite do banky pre peniaze ... Má to, ale jeden háčik. Najprv musíte makléri podpísať exkluzívnu zmluvu, aby maklér mohol celý obchod so záujemcom zrealizovať. Maklér predloží exkluzívnu zmluvu. Vlastník je rád, že našiel kupca a podpisuje. A tu šťastný príbeh končí ... pre vlastníka samozrejme. Záujemca bol totiž nastrčený figúrka, ktorá mala záujem iba predstierať, aby vlastníka vylákala k podpisu exkluzívnej zmluvy!!! Väčšinou má príbeh toto pokračovanie: Maklér volá vlastníkovi druhý deň a oznamuje mu: "bohužiaľ si to náš záujemca rozmyslel, už vašu nehnuteľnosť nechce, ale nebojte sa najdu Vám iného". A vlastník, pretože mu včera podpísal exkluzívnu zmluvu je v pasci a musia sa modliť, aby mu maklér nejakého toho kupca skutočne priviedol. Je teraz úplne v rukách "podvodníka", pretože to nič iné nie je, keď takým spôsobom maklér získa na majiteľovi exkluzívnu zmluvu ...
Ako tomu predísť? Buď nepodpisujte nič a dajte makléri províziu po uskutočnení obchodu, alebo mu podpíšte exkluzívnu zmluvu iba na meno toho konkrétneho záujemcu, ktorého si privedie maklér so sebou na prehliadku, keď ten záujemca nekúpi, exkluzívny zmluva zaniká bez náhrady. Tak vylúčite to, že kupujúci od zámeru odstúpi, maklér bude mať exkluzivku a vám ako vlastníkovi zostanu oči pre plač.
2. Nereálna (nepredajná) cena
Maklér príde na prehliadku a už od dverí sľubuje: "Keď mi podpíšete exkluzívnu zmluvu, ja vám tú nehnuteľnosť predám za milióny a milióny .." Což vlastníkovi samozrejme lahodia, pretože si myslel, že za nehnuteľnosť dostane len polku toho, čo teraz sľubuje maklér "odborník". S dôverou podpíše exkluzivku a ono sa nič nedeje, čas ubieha a žiadny záujemca. Keď potom vlastník maklérovi volá, tak maklér začne v tom lepšom prípade skuhrat, zvíjať sa a plakať na telefóne, že je zlá situácia a že vlastník mal znížiť cenu. A milý vlastník, pretože už je teraz v časovom strese a peniaze už potrebuje podľahne ... A zníži cenu, často aj na menej ako pôvodne chcel predať sám, a ešte z toho mála potom pri predaji musí zaplatiť maklérovi províziu ..
Ako tomu predísť? Ak už chcete dať nehnuteľnosť realitke, urobte "konkurz" a pozvite si viac rk - 5 až 6. Preberte si s nimi nehnuteľnosť, spýtajte sa na situáciu na trhu, za koľko by nehnuteľnosť predali a za ako rýchlo a potom sa rozhodnite. A alebo sa riaďte sám sebou a týmto sprievodcom a predávajte sám / a. Ušetríte na províziu.
3. Bleskovka
Tento trik je veľmi rafinovaný. Maklér príde na schôdzku neskoro a veľa ponáhľa. Nehnuteľnosť sľúbi predať v nereálnom krátkom čase v poriadku dní a týždňa, popr. nehnuteľnosť odkúpiť. Všetko dokladá predtlačenou, graficky vyvedenou zmluvou, niekedy veľmi jednoduchú, veľmi krátku, veľmi rýchlo čitateľnou zmluvou (aby ste sa nebáli, že je dlhá), niekedy dlhú, nečitateľnou zmluvou, napísanou nezrozumiteľne, veľmi drobným písmom a naviac značne obsiahlu. Keď potom zmluvu ťažko precitajú, zistíte, že záväzok predať v tomto krátkom čase a za Vami požadovanú cenu v zmluve chýba, nechýba tam, ale exkluzívny doložka pre rk. Keď potom túto zmluvu nedajbože podpíšete, nemôžete makléra zastihnúť. Neberie vlastníkovi telefón, v kancelárii sa necháva zapierať, alebo je na dovolenke, najčastejšie na Kanárskych ostrovoch, kam tieto "úspešné" makléra posiela realitka. A prečo úspešné?! Vy keď potom ako vlastník, teda voláte na centrálu a chcete, aby sa s tým predajom tej vašej nehnuteľnosti niečo dialo, tak vám nakoniec niekto po telefóne na centrále v Prahe, v Tepliciach, alebo v Ostrave poradia, nech tú zmluvu vypovedaním. Čo vlastník s radosťou urobí. A tu sa chytil do ďalšieho špinavého triku. Keďže tým porušil zmluvu, realitná kancelária vzápätí posiela faktúru sa s tučnou zmluvnou pokutou, ktorá je napísaná v nečitateľné zmluve podpísanej s "uponáhľaným" maklérom ..
Ako tomu predísť? Neveriť sľubom a všetko čo vám ktokoľvek predloží na podpis si pozorne prečítajte a pozrite sa, kde v zmluve sú tie sľuby, ktoré vám maklér sľubuje a či sú tam nejaké sankcie ak maklér svoje sľuby nedodrží. A či sú tam nejaké sankcie pre vás. Nenechajte sa vmanévrovať pri schôdzke s maklérom do situácie, že nemá čas. Naopak, pýtajte sa makléra na všetky okolnosti predaja a pozorne ho počúvajte. Nechajte si tiež vysvetliť všetky odseku zmluvy. Maklér by mal byť Vašim pomocníkom a radcom, pokiaľ je v úzkych alebo Vám nedokáže odpovedať, radšej sa s ním rozlúčte.
4. "Mladý a úspešný náborář"
Na schôdzku s vlastníkom, príde úspešne vyzerajúci mladý muž, žena v peknom aute, obleku, vie dobre hovoriť, zmluvy vyzerajú tiež pekne, ale pozor na body 2. a 3. Ak im naletíte, boh s vami. Už je nikdy neuvidíte. Auto, mobil, notebook, kožená aktovka patrí realitke! Sú to totiž iba náborář realitky, bez akýchkoľvek skúseností, väčšinou študenti, ktorí si chcú privyrobiť a sú platení podľa počtu uzavretých zmlúv. Sľúbi vám, ako všetko pôjde hladko, že teraz to prevezme maklér špecialista na konkrétny typ nehnuteľnosti a za týždeň máte peniaze v banke. Ale oni odídu a ejha!! Nič sa nedeje! Iba to čo som popísal v bode 2. a 3.
Ako tomu predísť? Nedajte sa omámiť pozlátkom. Pýtajte sa na skúsenosti a počet predaných nehnuteľností. Často ten maklér, ktorý vyzerá úplne obyčajne, a do ktorého by ste to v živote nepovedali, je ten najlepší. Neplatí to samozrejme vždy. Musí vyzerať dôveryhodne. Solídne maklér, robí už túto prácu nejaký ten rok a je to jeho zamestnanie. Má dobrú povesť. Opýtajte sa na jeho referencie a overte si ich. Odporúčanie je veľmi prospešné.
5. "Tajný agent"
Maklér sa po telefóne vydáva za priameho záujemcu a dohovorí si prehliadku. Na prehliadke sa (v tom lepšom prípade) predstaví ako realitný maklér a začne vlastníkovi nútiť zmluvu na podpis. V tom horšom prípade sa na prehliadke správajú ako bežný záujemca, nafotia si nehnuteľnosť a odcestujú. Potom, bez vás ako vlastníka upozornili, začnú nehnuteľnosť inzerovať a ponúkať klientom. Bez zmluvy s vlastníkom a samozrejme, bez toho aby o tom vedel a bez jeho súhlasu. Potom prídu s klientom a snaží sa Vám vnútiť zmluvu. To že sa Vaša nehnuteľnosť objavuje tam kde nechcete, za rôzne ceny, s fotografiami, ktoré ste neschválili, bez dovolenia atď, to už tieto realitky nerieši. Bohužiaľ toto je bežná prax najmä u tých najväčších realitných kancelárií.
Ako tomu čeliť? Nechajte záujemcov, ktorí si Vašu nehnuteľnosť nafocují podpísať vyhlásenie, že fotografovanie je dovolené len pre súkromné účely a uverejnenie je pod pokutou zakázané. Nechajte fotografovať len určitej časti nehnuteľnosti a pod
6. "Čistý protokol"
Makléri vám predložia na podpis nevinne vyzerajúci papier, kde je napísané napríklad vlastník má záujem predať nehnuteľnosť apod ... maklér väčšinou tvrdia, že ide len o akýsi protokol, ktorý potrebuje pre šéfa ... Potom ale zistí, že sa zaviazal realitke k exkluzívnej zmluve aj keď má doma iba nevypsaný protokol s podpisom a pozor! Bez pečiatky realitné kancelárie.
Ako tomu čeliť? Všetko si dôkladne prečítajte, a pokiaľ sa Vám niečo nezdá, nič a za žiadnych okolností bez kontroly a porady s odborníkom nepodpisovať!
7. Smerovka
Tj. "Odkaz na všeobecné obchodné podmienky". Maklér Vám predloží na podpis peknú jednoduchú zmluvu, v ktorej nie je ani riadku o exkluzivity. Medzi riadkami je nevine napísané, že sa všetko riadi všeobecnými obchodnými podmienkami, na konci zmluvy je potom napísané, že klient si všetko dôkladne prečítal a súhlasí s obsahom tejto zmluvy (teda is všeobecnými obchodnými podmienkami). Potom v kľude ponúkate nehnuteľnosť sami a jedného dňa Vám zazvoní telefón a vysmiaty, Vám dobre známy maklér Vám oznámi, že nehnuteľnosť nemôžete ponúkať, pretože máte s ním zmluvu. Maklér Vám pošle Všeobecné zmluvné podmienky, s ktorými ste súhlasili av nich sa nestačíte čudovať je klauzula, že "pokiaľ nie je uvedené inak, potom je zmluva exkluzívna a nehnuteľnosť nemôže klient ponúkať ani sám ani prostredníctvom ďalšej tretej osoby"
Ako tomu čeliť? Poriadne si prečítajte zmluvu, najmä na vety s malým písmom sú nejzrádnější, ty si prečítajte radšej dvakrát. Ak v zmluve nájdete chyták so všeobecnými obchodnými podmienkami, rýchlo sa s maklérom rozlúčte - skúsil raz, skúsi znovu.
8. Veľký šéf
"Maklér tvrdí, ako pracuje vo veľkej firme", v ktorej treba aj konateľom a koľko má ľudí, najlepšie po celej republike. Na nete si zistíte, že naozaj vo firme pracuje 10 ľudí, a to po celej republike. Ak sa pozriete na firmu bližšie, zistíte, že tých 10 ľudí je len nastrčených, uvedené telefónne čísla sú síce platná, ale počet nehnuteľnosti uverejnených na webe nezodpovedá veľkosti firmy. Nakoniec dôjdete do firmy a zistíte, že do tak malej kancelárie sa nezmestí ani polovica z uvádzaných ľudí.
Ako tomu čeliť? Realitná kancelária si preverte, neverte všetkému, čo Vám makléri hovoria. Pozrite sa priamo do kancelárií realitnej kancelárie, uvidíte viac.
9. Ja nič, ja muzikant
"Keď RK nepredá, uhradíte jej náklady." Ide o starý trik niektorých realitných kancelárií. Keď podpíšete realitke exkluzívnu zmluvu a ona nehnuteľnosť nepredá v dobe, na ktorú je zmluva uzatvorená a Vy túto zmluvu budete chcieť riadne ukončiť, dôjde Vám faktúra na úhradu nákladov spojených s neuskutočneným predajom - tisícka za jeden riadkový inzerát, päťstovka za jednu hodinu práce (hodín treba 5O), sedem stoviek za jednu prehliadku ako náhrada za cestovné (a týchto prehliadok je potrebné 20), manipulačný poplatok ďalšie tisícka atď, suma sumárum máte platiť sedemdesiat tisíc a Vy ste ponúkali chatu len za tristo tisíc korún.
Ako tomu čeliť? Nikdy nepodpisujte zmluvu, v ktorej je napísané, že uhradíte náklady realitky, ak si nehnuteľnosť predáte sami alebo ak riadne vypovedaním zmluvu. Ak sú v zmluve tieto skutočnosti napísané, poďakujte as maklérom sa rýchlo rozlúčte.
10. Boľavá ruka
"Zmluvu musia podpísať konateľ firmy" Maklér s Vami riadne vyplní zmluvu a nechá Vám ju podpísať. Informuje Vám, že zmluvu musí podpísať za firmu konateľ spoločnosti, zmluvu si vezme a Vám už ju nikdy nepošle. Keď sa s nehnuteľnosťou nič nedeje a Vy hľadáte zmluvu, aby ste ju mohli vypovedať, zistíte, že ste ju nedostala naspäť. Pidi sa po nej a nakoniec zistíte, "čo ste vlastne podpísali", v lepšom prípade dostanete zmluvu tak, ako ste ju podpísali, v tom horšom Vám ešte vymení stránky a posledná stránka je Vami podpísaná.
Ako tomu čeliť? Podpíšte každú stránku zmluvy a nechajte si aj Vy podpísať každú stranu. Nechajte si od každého makléra predložiť splnomocnenia na podpisovanie za spoločnosť. Nechajte si vždy jeden originál od toho, čo podpisujete.